Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016

ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΑΛΛΑ..............

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΟΠ Κηφισιάς που επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή Χαλκίδας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μπόγιαν Γιορνάνοφ που πήρε 47 πόντους (44/60 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) καταγράφοντας μία από τις κορυφαίες επιδόσεις στην κατηγορία.  Η Κηφισιά έφτασε τους 12 βαθμούς και ξεπέρασε τον Φοίνικα Σύρου για να ισοβαθμήσει με τον Παμβοχαϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας που παρέμεινε στους 3 βαθμούς και την 10η θέση της βαθμολογίας έχασε την ευκαιρία να πάρει κάτι από τον αγώνα, αν και είχε σε καλή βραδιά τον Ομαρ Ταπια με 33 πόντους και τον Ζένια Γκόρτσανιουκ που τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους.

Συγκλονιστικό ήταν το 3ο σετ, όπου η Κηφισιά είχε 10 ευκαιρίες να τελειώσει το σετ και εκμεταλλεύτηκε την τελευταία, ενώ ο Ηρακλής Χαλκίδας έχασε 4 σετ μπολ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Λ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 36-38
4ο σετ: 8-7, 16-13, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) σε 122'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 33 (31/53 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 6 (4/17 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 27% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 38% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 44% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 29% άριστες), Μουρούτης 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 3 (3/8 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Γιορντάνοφ 47 (44/60 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 53% υπ - 34% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 40% άριστες).

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είμαι πολύ στεναχωρημένος γιατί χάσαμε πάλι ένα δικό μας παιχνίδι. Στο 3ο σετ θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει με 26-24 και να είχαμε πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό. Χρεώθηκε πιαστό ο Γκόρτσανιουκ σε μία πάσα που ήταν για σεμινάριο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα είναι σε βάρος του Ηρακλή Χαλκίδας. Στεναχωριέμαι επίσης γιατί μία ακόμα καλή εμφάνιση δεν ανταμείφτηκε με έναν τουλάχιστον βαθμό. Τι να τις κάνω τις δικαιολογίες των διαιτητών; Μας κουράζει και μας απογοητεύει όλο αυτό. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα που όμως εκμεταλλεύτηκε και τις συγκυρίες. Εγώ με όλη την αγάπη είπα στον Κώστα Αρσενιάδη πως είναι ο Γκαστόνε και εγώ είμαι ο Ντόναλντ. Όποιος διαβάζει Μίκυ Μάους ξέρει...».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Είναι μία μεγάλη νίκη, ένα σπουδαίο τρίποντο που το πήραμε κάτω από δύσκολες συνθήκες. Μπράβο στους παίκτες μου. Έγινε μία μεγάλη κόντρα με ένα τρομερό τρίτο σετ. Και οι δύο ομάδες είχαν υστέρηση στο μπλοκ. Ήταν αγώνας για γερά στομάχια και για γερές καρδιές και καταφέραμε να πάρουμε τρίποντο. Μετά το 1-0 τα δώσαμε όλα. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο κερδίσαμε με επιμονή και υπομονή. Είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη που είναι σημαντική και μας δίνει ώθηση για να πάμε ψηλά».